20.07.2011 15:28 (aktualizowano: 22.07.2011 15:28)
RV / Biuro Prasowe Caritas Polska
RV / Biuro Prasowe Caritas Polska
Caritas pomaga Afryce
Bliższe informacje: Caritas Polska ul. Skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa tel. +48 22 3348500 tel. +48 22 3348585 fax +48 22 3348558 |
Milion euro przeznaczył episkopat Włoch na pomoc krajom Wschodniej Afryki, Caritas Włoch – 300 tys. euro, a Papieska Rada „Cor Unum” – 50 tys. euro. Caritas Polska przekazała 30 tys. euro. Szacuje się, że katastrofa humanitarna dotknęła już 12 mln ludzi.
Jako znak swej bliskości Ojciec Święty przekazał za pośrednictwem „Cor Unum” na ręce administratora apostolskiego Mogadiszu, bpa Giorgio Bertina sumę 50 tys. euro. Jest to – jak poinformowała watykańska dykasteria – dopiero „pierwsza kwota” przeznaczona na ten cel. Papież jest bezpośrednio zaangażowany w pomoc dla tamtejszej ludności.
Środki wyasygnowane przez włoski episkopat pochodzą z odpisu podatkowego tutejszych katolików na rzecz Kościoła. Zostaną one przeznaczone na działania charytatywne podejmowane przez afrykańskie instytucje kościelne w porozumieniu z włoską Caritas. Ponadto biskupi zachęcają wiernych do wsparcia duchowego i modlitwy za mieszkańców tzw. Wschodniego Rogu Afryki – czytamy w specjalnym oświadczeniu.
Około 12 milionów osób, w tym tysiące uchodźców pozbawione są dóbr pierwszej potrzeby. Najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w Somalii oraz w północnej części Kenii. Susza dotyka także Etiopię, Erytreę, Dżibuti. Istnieją uzasadnione obawy, że kryzys może rozciągnąć się na Tanzanię i Południowy Sudan. Jest to największa od 60 lat susza na tych terenach.
Z pomocą humanitarną spieszy im Caritas Internationalis z jej organizacjami członkowskimi na całym świecie. Włączyła się w nią także Caritas Polska, która przeznaczyła dla krajów dotkniętych suszą 30 tys. euro.
– Potrzebne są działania natychmiastowe – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Giorgio Bertin z Mogadiszu. – Chodzi o przelew gotówki, by móc kupić żywność, lekarstwa i namioty. Każda opieszałość sprawi, że będą umierać kolejni ludzie, szczególnie małe dzieci. Obecna susza ma tak katastrofalne skutki, ponieważ pogłębia i tak już dramatyczną sytuację w kraju pozbawionym praktycznie od 20 lat sprawnie działającego aparatu państwa. Niestety w ubiegłych latach wiele organizacji humanitarnych musiało zawiesić swą działalność z powodu braku bezpieczeństwa. Trzeba doprowadzić do tego, że państwo zacznie wreszcie funkcjonować. Nie można przecież w nieskończoność negocjować tylko z wodzami plemiennymi, a poza Mogadiszem jest to aktualnie niemożliwe. Ufajmy, że nie powtórzy się tragedia z 1992 r. Wówczas z powodu głodu i zamieszek zmarło pół miliona ludzi. Mam nadzieję, że tym razem wspólnota międzynarodowa zadziała skuteczniej i rzeczywista pomoc dotrze do Somalijczyków – dodał włoski misjonarz.
Caritas w pierwszym rzędzie niesie pomoc kobietom, dzieciom, ludziom starszym i chorym. Otrzymują oni żywność i wodę. Organizacja pomaga też w utrzymaniu przy życiu hodowanego bydła, które dla tysięcy rodzin jest jedynym źródłem utrzymania czy też chociażby źródłem mleka.
Trzeba nam głębszego spojrzenia na świat i otwartości serca na miłość do bliźniego.
OdpowiedzUsuńTak wiele żywności w swoich domach marnujemy. Warto byłoby podzielić się nią z potrzebującymi, którzy są wokół nas. Potrzebujemy uwrażliwić serca na potrzeby bliźniego,potrzebujemy w tym kierunku nawrócenia. Nawrócenie człowieka dotyczy nie tylko duszy ale też i kieszeni.Każdy dar serca jest na wagę życia.
OdpowiedzUsuń