wtorek, 19 kwietnia 2011

O spowiedzi i spowiednikach na podstawie słów św. Faustyny





Raduj się w Panu, *
a On spełni pragnienia twego serca. Ps 37

Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

Cytat z "Dzienniczka" nr 112
+ Parę słów o spowiedzi i spowiednikach. Tylko to wspomnę, com doświadczyła i przeżyła we własnej duszy. Trzy rzeczy są, gdzie dusza nie odnosi pożytku w spowiedzi w tych wyjątkowych chwilach.
Pierwsze - że spowiednik mało zna drogi nadzwyczajne i okazuje zdziwienie, jeżeli dusza odsłoni mu te wielkie tajemnice, jakich Bóg dokonywa w duszy. To zdziwienie jego już duszę subtelną zatrważa i ona spostrzega, że spowiednik się waha wypowiedzieć swoje zdanie, a dusza, jeżeli to spostrzeże, nie uspokoi jej, ale jeszcze więcej ma wątpliwości po spowiedzi, aniżeli przed spowiedzią, bo ona wyczuje, że spowiednik uspokaja ją, [a] sam nie ma pewności. Albo - co mi się zdarzyło - że spowiednik nie mogąc przeniknąć niektórych tajemnic duszy, odmawia jej spowiedzi, okazuje jakąś bojaźń przed zbliżeniem się takiej duszy do kratki. Jakże może dusza w takim stanie czerpać uspokojenie w konfesjonale, gdyż ona jest subtelniejsza na każde słowo kapłana. Moim zdaniem w takich chwilach szczególnych nawiedzin Bożych w duszy, jeżeli [kapłan] jej nie rozumie, powinien duszy wskazać jakiegoś doświadczonego i światłego spowiednika albo samemu zaczerpnąć światła, aby duszy dać to, co ona potrzebuje, a nie wprost odmówić jej spowiedzi, bo w ten sposób naraża ją na wielkie niebezpieczeństwo i może niejedna dusza opuścić drogę, na której ją Bóg szczególniej chciał mieć. Jest to rzecz wielkiej wagi, bo sama tego doświadczyłam, że już zaczęłam się chwiać, pomimo tych szczególnych darów Bożych; chociaż mnie Bóg sam uspokajał, jednak zawsze pragnęłam mieć pieczęć Kościoła.
(52) Druga rzecz - to, że spowiednik nie pozwoli się szczerze wypowiedzieć, okazuje zniecierpliwienie. Dusza wtenczas milknie i nie mówi wszystkiego, a tym samym nie odnosi pożytku. A tym mniej odnosi pożytku, kiedy się zdarzy, że spowiednik zaczyna doświadczać duszę, a nie znając jej - dlatego zamiast pomóc duszy, to szkodzi jej. A to dlatego, że ona wie, że spowiednik nie zna jej, bo nie pozwolił całkowicie odsłonić się jej, jak co do łask, tak i co do nędzy. A więc próba nie jest stosowna. Miałam niektóre próby, z których się śmiałam. Lepiej tę rzecz wyrażę tymi słowami, że spowiednik to lekarz duszy, więc jak lekarz, nie znając choroby, może dać stosowne lekarstwo? Nigdy. Bo albo [lekarstwo] nie będzie wywierać żadnego skutku pożądanego, albo da za silne, gdzie powiększy chorobę, a czasami - co nie daj, Boże - może nastąpić śmierć, ponieważ za silne. Mówię to z doświadczenia, że w pewnych wypadkach wprost sam Pan mnie powstrzymywał.
Trzecia rzecz - to, że się zdarza, że spowiednik nieraz lekceważy drobne rzeczy. Nic nie ma w życiu duchowym drobnego. Czasami rzecz drobna na pozór odkryje rzecz wielkiej wagi, a dla spowiednika jest snopem światła w poznaniu duszy. Wiele odcieni duchownych kryje się w rzeczach drobnych.
Nigdy nie stanie gmach wspaniały, jeżeli odrzucimy drobne cegiełki. Bóg od niektórej duszy żąda wielkiej czystości, więc zsyła jej głębsze poznanie nędzy. Oświecona światłem z wysoka, lepiej poznaje, co się Bogu podoba, a co - nie. Grzech jest według poznania i światła duszy, to samo i niedoskonałości. Chociaż ona wie, że co do sakramentu ściśle należy, to jest grzech - ale te drobne rzeczy [które w spowiedzi wyznaje] mają wielką doniosłość w dążeniu do świętości i nie może spowiednik tego lekceważyć. Cierpliwość i łagodność spowiednika otwiera drogę do najgłębszych tajni duszy. Dusza niejako bezwiednie odsłania swą przepastną głębię i czuje się silniejsza i odporniejsza, tutaj mężniej walczy, więcej się stara, ponieważ wie, że musi z tego zdać sprawę.
(53) Jeszcze jedno wspomnę, co do spowiednika. On musi nieraz doświadczyć, musi próbować, musi ćwiczyć, musi poznać, czy ma do czynienia ze słomą, czy z żelazem, czy z czystym złotem. Każda z tych trzech dusz potrzebuje odrębnego ćwiczenia. Musi, i to koniecznie, spowiednik wyrobić sobie o każdej sąd jasny, aby wiedział, co ona może udźwignąć w pewnych chwilach, okolicznościach i wypadkach. Co do mnie, to później, po wielu doświadczeniach, kiedy poznałam, że nie jestem zrozumiana, to nie odsłaniałam swej duszy i nie mąciłam sobie spokoju. Ale to miało miejsce dopiero wtenczas - kiedy, czyli od czasu - kiedy już te wszystkie łaski były pod sądem mądrego i wykształconego, i doświadczonego spowiednika. Teraz wiem, jak w niektórych wypadkach się kierować.








Cytat z "Dzienniczka" nr 113
I znowuż pragnę powiedzieć trzy słowa do duszy, która pragnie stanowczo dążyć do świętości i odnosić owoc, czyli pożytek ze spowiedzi.

Pierwsze - całkowita szczerość i otwartość. Najświętszy i najmądrzejszy spowiednik nie może gwałtem wlać w duszę tego, co pragnie, jeżeli dusza nie będzie szczera i otwarta. Dusza nieszczera, skryta naraża się na wielkie niebezpieczeństwo w życiu duchownym i sam Pan Jezus nie udziela się takiej duszy w sposób wyższy, bo wie, że ona nie odniosłaby korzyści z tych łask szczególnych.
Drugie słowo - pokora. Dusza nie korzysta należycie z sakramentu spowiedzi, jeżeli nie jest pokorna. Pycha duszę utrzymuje w ciemności. Ona nie wie i nie chce dokładnie wniknąć w głąb swej nędzy, maskuje się i unika wszystkiego, co by ją uleczyć miało.
Trzecie słowo - to posłuszeństwo. Dusza nieposłuszna nie odniesie żadnego zwycięstwa, chociażby ją sam Pan Jezus bezpośrednio spowiadał. Spowiednik najdoświadczeńszy nic takiej duszy nie pomoże. Na wielkie nieszczęścia naraża się dusza nieposłuszna i nic nie postąpi w doskonałości, i nie da rady w życiu duchownym. Bóg najhojniej obsypuje duszę łaskami, ale duszę posłuszną.






Z Listu do Hebrajczyków


12, 1-13

Za wzorem Chrystusa biegnijmy w zawodach

Bracia: Mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków, odłożywszy wszelki ciężar, a przede wszystkim grzech, który nas łatwo zwodzi, winniśmy wytrwale biec w wyznaczonych nam zawodach. Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją udoskonala. On to zamiast radości, którą Mu obiecywano, przecierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i zasiadł po prawicy tronu Boga. Zastanawiajcie się więc nad Tym, który ze strony grzeszników taką wielką wycierpiał wrogość przeciw sobie, abyście nie ustawali, złamani na duchu. Jeszcze nie opieraliście się aż do przelewu krwi, walcząc przeciw grzechowi, a zapomnieliście o upomnieniu, z jakim się zwraca do was, jako do synów: "Synu mój, nie lekceważ karania Pana, nie upadaj na duchu, gdy On cię doświadcza. Bo kogo miłuje Pan, tego karze, chłoszcze zaś każdego, którego za syna przyjmuje". 



Cytat z "Dzienniczka" nr 1602
Dziś powiedział mi Pan: Córko, kiedy przystępujesz do spowiedzi świętej, do tego źródła miłosierdzia Mojego, zawsze spływa na twoją duszę Moja krew i woda, która wyszła z serca Mojego, i uszlachetnia twą duszę. Za każdym razem, jak się zbliżasz do spowiedzi świętej, zanurzaj się cała w Moim miłosierdziu z wielką ufnością, abym mógł zlać na duszę twoją hojność swej łaski. Kiedy się zbliżasz do spowiedzi, wiedz o tym, że Ja sam w konfesjonale czekam na ciebie, zasłaniam się tylko kapłanem, lecz sam działam w duszy. Tu nędza duszy spotyka się z Bogiem miłosierdzia. Powiedz duszom, że z tego źródła miłosier(7)dzia dusze czerpią łaski jedynie naczyniem ufności. Jeżeli ufność ich będzie wielka, hojności Mojej nie ma granic. Strumienie Mej łaski zalewają dusze pokorne. Pyszni zawsze są w ubóstwie i nędzy, gdyż łaska Moja odwraca się od nich do dusz pokornych.

5 komentarzy:

  1. Bardzo dziękuję za rozważania.Niesamowity jest ten wybrany tekst ,ponieważ zwraca szczególną uwagę na odsłanianie swojej duszy,na mówieniu z czym borykamy się duchowo. Tylko pokora pozwoli o tym mówić.Tak sobie myślę,że w pewien sposób Bóg pragnie jakoś nas wypróbować.Na ile będziemy prosić o rozeznanie czy to co przeżywamy nie pochodzi od złego ,albo jest wytworem naszej fantazji.Czasami jest tak,że oczekujemy, aby kapłan zaakceptował nasze złe
    myślenie.Idziemy do spowiedzi i nie dajemy się prowadzić Bogu,ale sami to chcemy robić.I to są ludzkie tragedie ,jakby na własne życzenie.
    Myślę,że warto aby te rozważania pracowały w sercu i zaowocowały światłem poznania.Jedno mogę napisać,że ja otrzymałam prezent słowa od Boga.Wierzę,że kolejne światło przyjdzie
    w stosownym czasie.

    ,,Raduj się w Panu, *
    a On spełni pragnienia twego serca. Ps 37

    Powierz Panu swą drogę, *
    zaufaj Mu, a On sam będzie działał."

    ...jaka piękna obietnica,raduj się ,powierz...
    a ze skarbca Bożych łask otrzymasz źródło,które będzie tryskać owocami pochodzącymi z ducha,a z tego zrodzą się konkretne dary...
    CHWAŁA PANU.

    OdpowiedzUsuń
  2. To co nas blokuje na źródło łaski to brak całkowitej szczerości i otwartości,brak pokory i posłuszeństwa.Święta Faustyna pragnie nam przez swoje zapiski pomóc wejść na drogę duchową.Boże tak wiele zdolności przypisujemy sobie,nie potrzebujemy formacji ducha
    i nie próbujemy szukać pomocy.Te nasze braki paraliżują nas od środka,a jednocześnie zamykają na miłosierdzie,które pragnie ogarnąć całą osobę,a nie jej cząstkę,dusza wtedy nie może kwitnąć.
    Przychodzi słowo i puka do drzwi,możesz je odrzucić lub przyjąć.Przyjęcie z kolei wymaga odpowiedzi życiem i konkretnym czynem.
    A ja tak zwyczajnie pragnę,by moja dusza kwitła
    tylko dla Boga a w cieniu dla ludzi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak sobie myślę czy jestem słomą,czy żelazem.
    Złota nie biorę pod uwagę,bo byłaby to pycha i wielka próżność z mojej strony.Po części myślę,że i jednym i drugim.Słomą wtedy gdy jestem wypalona i byle trudność może mnie złamać,nie ma żadnej komórki żyjącej-nie ma Boga,bo to co żyje to rozgoryczenie ,ból, żale
    i nie kończące się podejrzenia... Żelazem wtedy kiedy serce jest tak zasklepione przez pychę, zranienia,że nie pozwala rozgrzać się miłości Boga, kiedy zamknięte jest na moc Jego słowa.
    Jedynym ratunkiem jest zaufanie i zbliżenie do tronu miłosierdzia,które ożywi słomę i roztopi żelazo.

    OdpowiedzUsuń
  4. "Powiedz duszom, że z tego źródła miłosierdzia dusze czerpią łaski jedynie naczyniem ufności. Jeżeli ufność ich będzie wielka, hojności Mojej nie ma granic."

    Trwamy już od Wielkiego Piątku w nowennie do Miłosierdzia Bożego i każdego dnia w modlitwie i koronce przyprowadzamy inne dusze.Jest to szczególny czas kiedy przygotowujemy się do beatyfikacji Jana Pawła II. Próbujmy trwając w Oktawie Zmartwychwstania zgłębiać je ,uczmy się ufności,bo to jedyne naczynie,które może nas napełnić.
    To napełnienie może wypełnić serce,modlitwę,czyn
    i zmienić to wszystko co wymaga zmartwychpowstania do nowego życia.Jezus Miłosierny pragnie wylać zdroje łask dla ciebie,
    więc otwórz serce i trwaj w modlitewnym czuwaniu.

    OdpowiedzUsuń
  5. czy spowiednik zawsze mówi jako "zastępca"JEZUSA,i czy we wszystko co mówi -wszystkie opinie są słowami Jezusa?

    OdpowiedzUsuń